Як допомогти дитині навчатися, коли навколо війна?

  1. Організуйте простір вдома.

Будь-яке заняття починайте з прибирання на столі та облаштування робочого місця. Наведення порядку допомагає зробити місце «своїм», знизити рівень тривоги та зробити простір безпечнішим. Ідеально, якщо робоче місце буде знаходитися в кімнаті школяра так, щоб ніхто з домашніх не заважав йому під час онлайн уроків. Але не кожна сім’я може це зробити, тому намагайтесь просто не заважати, коли учень зайнятий. Для цього можна придбати гарнітуру, комп’ютер або ноутбук, окремий стіл для школяра, де будуть розташовані тільки його підручники, зошити і все необхідне приладдя, високошвидкісний інтернет, комфортний стілець під комп’ютерний стіл з регулюванням висоти і спинки. Також подбайте про освітлення, правильну висоту столу. Освітлення в ідеалі має бути природним, тобто стіл краще ставити біля вікна. Але якщо такої можливості немає, то освітлювальний прибор треба розміщувати зліва для дітей, які пишуть правою рукою і справа – для тих, хто лівою.

Екран монітора має бути виставлений так, щоб погляд дитини був направлений в верхню третину комп’ютера. Якщо монітор буде розташований низько, то доведеться постійно нахиляти голову і псувати поставу.

Якщо дитина займається за ноутбуком, варто придбати підставку.

Крісло має бути з підлокітниками, щоб у дитини не звисали лікті. Тому не можна довго сидіти на табуретці чи стільці зі спинкою. Можна використати валик для спини. Для якісної підтримки хребців варто заповнити простір між спиною і стільцем.

Ноги не повинні звисати або ледь торкатися підлоги. Стопи повинні стояти прямо для того, щоб здійснювати рівне положення спини. Для цього теж можна використати підставку.

  • Зі школярами початкових класів краще дорослим бути поряд, якщо діти про це просять. Не втручатися, а просто підтримувати самою присутністю. Школярам підліткового віку важливо «відділитися», тому забезпечте їм окремий простір. Заходити до кімнати дитини без стуку і брати особисті речі не можна.
  • Розробіть ритуали.
  • Під час уроку не лежимо у ліжку. Горизонтальне положення розслабляє, а вертикальне налаштовує на активну ментальну роботу. Ліжко тільки для сну.
  • На столі завжди має бути пляшка води.
  • Щогодини робимо паузу для фізичної активності. Мозку для навчання необхідний рух. Він сприяє виробленню дофаміну, який не тільки піднімає настрій, а й активізує гіпокамп і стимулює концентрацію уваги. У школі є перерви, уроки фізкультури, відвідування їдальні. Усе це змушує підтримувати баланс сидячої роботи і рухової активності.
  • Правильний розпорядок дня. Достатній сон – 9-10 годин. Обов’язково в графіку має бути місце для рухливих ігор, прогулянки, спілкування з друзями.
  • Розвиваймо концентрацію. Деякі діти фокусуються на завданнях рухаючись. Їм важливо погойдуватися, похитувати ногою або крутити в руках якісь предмети. Не забороняйте їм концентруватися.
  • Забезпечуймо підтримкою. Сучасні діти більш вмотивовано вивчають те, в чому бачать доцільність і можуть отримати результат. Тому варто переглянути свої вимоги до успішності. Мотивація до навчання знижується, якщо нас більше критикують, ніж підтримують. На 1 критичне зауваження бажано говорити мінімум 3 підбадьорливих. Тож мотивуйте дитину своєю похвалою.
  • 7.  Власний приклад. Батьки – стабільна опора для дітей. Тому зараз доводиться працювати не лише над створенням комфортних умов для навчання дитини, але й над стабільністю свого емоційного стану. Не варто вимагати від себе надто багато. Будьте уважними до власних потреб, не соромтеся просити про допомогу.